Další povedené setkání

Monday, July 16, 2018 12:00 AM, Věra Vrabcová

photo Členové ZK se na svém druhém setkání sešli v sobotu 16. června 2018, jako tradičně byla místem setkání Zooškola Heinricha Lumpeho. A kdo přišel, nelitoval.

První část setkání byla věnovaná informacím o činnosti klubu, zejména jeho prezentaci směrem k veřejnosti a případným zájemcům o členství. Díky finanční podpoře Václava Šutery, dlouholetého člena ZK, byly vytištěny letáčky distribuované na rozličná místa (školy, akvaristická burza, informační středisko…). Na letos založeném Facebooku jsou přidávány informace o činnosti a akcích v zoo, na kterých se členové ZK podílejí. Přítomní byli také informováni o GDPR (nařízení o ochraně osobních údajů) a co z této nové legislativy plyne. „Zvířecí okénko“ bylo věnováno mláděti medvěda malajského, nejprve v Zooškole prostřednictvím fotodokumentace a informací od Petry Padalíkové, po skončení přednášky mohli přítomní malou samičku vidět v pavilonu šelem v expozici a vyslechnout si průběh odchovu přímo od chovatelky Hanky Skopcové.

Hlavní část byla však věnována přednášce profesora Tomáše Grima z Univerzity Palackého v Olomouci, který ji nazval Poslední opravdová divočina: Sedmý kontinent. Již anotace:Antarktida, Falklandy, Jižní Georgie, Jižní Shetlandy a návdavkem kousek Ohňové země. Na ledový kontinent vstoupilo v celé historii o řád méně lidí, než jich každoročně navštíví Prahu, a podstatně méně, než jich brouzdá různé kouty „divočiny“ jinde po světě. Antarktida je díky mezinárodním úmluvám a přísné kontrole návštěvnosti skutečně posledním velkým kusem divočiny na Zemi.“ slibovala nevšední zážitek, ale skutečnost byla ještě lepší. Vtipné vyprávění Tomáše Grima nadchlo všechny posluchače, kteří se mimo jiné dozvěděli, jak na první pohled poznat průvodce od turisty nebo jaké netradiční palivo používali lovci velryb ke zpracování velrybího tuku.