S „pivaři“ na Borneo

Wednesday, December 05, 2018 12:00 AM, Věra Vrabcová

photo Poslední listopadovou sobotu se v Zooškole Heinricha Lumpeho uskutečnilo poslední setkání roku 2018, kterého se zúčastnilo 16 členů ZK a pět hostů, které přilákala přednáška Stanislava Lhoty.

Ještě předtím byl však připraven krátký program, který shrnoval činnost členů ZK od minulého setkání v říjnu. Jednalo se o pomoc na dvou akcích, tedy Dni přátel zoo věnovanému poděkování sponzorům a partnerům a také připomenutí osobnosti Heinricha Lumpeho, a oblíbené Strašidelné zoo, která se konala na začátku listopadu. Přítomní byli seznámeni i se změnami u zvířat, tedy narozenými mláďaty (mandril, gueréza) či nově příchozími obyvateli (nový chovný hřebec osla somálského, šest dalších tučňáků brýlových, zapůjčený samec velblouda dvouhrbého či oslava příchodu nosorožců do zoo v roce 1980 a oslava 48. narozenin samice Zamby). Další informace se týkala nových propagačních materiálů zoo vytvořených právě u příležitosti 110. výročí od založení Lumpeparku a dalších aktivit, které s tímto výročím souvisely.

Hlavní část setkání byla věnována přednášce vědeckého pracovníka ústecké zoo Standy Lhoty a projektu Pesisir Balikpapan. Přesto, že již několik přednášek z oblasti Balikpapanského zálivu v minulosti proběhlo, byla tato věnována zejména kahau nosatým, jejich populaci, výzkumu, etologii a prognózám do budoucna. Standa Lhota je skutečným odborníkem, který si poradí s každým dotazem a dokáže jej vysvětlit v širokých souvislostech. Jeho povídání bylo doplněno mnoha fotografiemi tohoto zajímavého primáta, který je endemitem Bornea a vlajkovým druhem celého projektu. Autory snímků jsou Vít Lukáš, L. Massey a Petr Čolas. Je potěšitelné, že se projekt dostal z finančního útlumu díky podpoře Zoo Praha.

Na závěr setkání se většina členů vydala k historickému hrádku, kde byla instalována dřevěná socha Heinricha Lumpeho a pozorovatelna s vyobrazenými druhy ptáčků, které lze u nás vidět i v zimě. Místo je doplněno velkým dřevěným krmítkem s kovovým kloboukem a dekoracemi malých dřevěných ptáčků, dar zoologické zahradě od obce Doubice, rodiště Heinricha Lumpeho.

Příští setkání se uskuteční v sobotu 2. února 2019.

Photogallery