Setkání s Kolumbií

Tuesday, October 23, 2018 12:00 AM, Věra Vrabcová

photo Podzimního setkání s přednáškou o jedné z jihoamerických zemí se zúčastnilo celkem 19 členů (a jeden host), konala se 22. září 2018.

První krátká část schůzky členů ZK se věnovala organizačním záležitostem, přítomní byli informováni o skutečnostech v souvislosti s GDPR a o přípravě dalšího čísla sborníku Fauna Bohemiae Septentrionalis. Dále byly prezentovány události, které v zoo proběhly od posledního setkání, tedy jaká se narodila mláďata a jaká přibyla zvířata. Zároveň byly prezentovány akce pro veřejnost, při kterých pomáhali členové ZK, a sděleny termíny dalších. Poslední informace se týkala tematického zájezdu do Zoo Erfurt, který se uskutečnil o tři dny dříve a kterého se zúčastnilo pět členů ZK.

Další částí setkání byla přednáška Věry Vrabcové s názvem Kolumbie – země kontrastů. Týkala se cca třítýdenního pobytu v této zemi, která je často spojována s drogovou mafií a pochybnou bezpečností, ale zároveň je to země s velkým množstvím přírodních krás. Vzhledem k „krátkému“ času a díky tomu, že se jednalo o rodinný pobyt se synem, těhotnou snachou a šestnáctiměsíčním vnukem J, byly zamýšlené aktivity realizovány tak, aby program vyhovoval všem. Kolumbie je 14x větší než Česká republika, takže okruh cestování se zúžil na severní pobřeží a cestu zpět do vnitrozemí k městu Medellinu. Během přejezdů byly vybrány zajímavé přírodní a turistické cíle, nejčastěji zaměřené na pozorování fauny. Během pobytu se přednášející setkala i s běžným životem Kolumbijců, neboť v první třetině pobývala v rodině známých svého syna. Přednáška byla doplněna i fotografiemi, zejména ptáků, při určování druhů velice pomohl minulý přednášející Tomáš Grim, který tuto oblast také navštěvuje.

Po skončení této části setkání se většina členů přesunula k pavilonu exotária, kde v přízemí vznikla dvě nová prostorná terária pro psohlavce orinocké a krajty zelené. Zároveň se „přichomýtli“ ke krmení piraň, jedné z předváděcích akcí zoo. V 1. patře pavilonu se konala výstava hmyzu, takže členové ZK využili i této příležitosti a vystavené exponáty (u kterých mimochodem podával informace bývalý člen ZK Vojta Hejduk) si prohlédli.

Photogallery