Tisková zpráva (13. 7. 2021)

Tuesday, July 13, 2021 12:00 AM, Kateřina Holubová

photo Ministr životního prostředí Richard Brabec navštívil záchranné centrum Kukang na Sumatře a podpořil ochranu outloňů i luskounů.

Ve dnech 20. - 25. června 2021 se uskutečnila česká zahraniční mise do Indonéské republiky vedená ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, během níž mezi sebou obě země uzavřely Dohodu o společném zájmu na ochraně životního prostředí a udržitelném rozvoji. Ochranářská část české delegace byla na misi reprezentovaná především zástupci našich zoologických zahrad. Právě v Indonésii dlouhodobě probíhá spolupráce mezi českými zoologickými zahradami a místními neziskovými organizacemi na projektech usilujících o ochranu tamních ohrožených druhů zvířat. Na ostrově Sumatra je již sedm let s přispěním několika českých zoologických zahrad realizován záchranný program Kukang, zaměřený na ochranu ohrožených a chráněných outloňů. Právě záchranné a rehabilitační centrum Kukang bylo i jedním z cílů zahraniční mise.

Klíčovým bodem programu české delegace bylo jednání ministra Brabce s ministryní životního prostředí a lesnictví Indonéské republiky Siti Nurbaya Bakar a následné podepsání Dohody o společném záměru (Letter of Intent), která je vyústěním několikaletých snah ministerstev obou zemí o spolupráci na poli ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje. Stvrzení tohoto dokumentu tak podpoří také aktivity záchranného programu Kukang, který na Sumatře usiluje o ochranu outloňů, či nového programu Trenggiling Conservation Program, zaměřujícího se na ochranu luskounů a dalších ohrožených druhů zvířat. „Jsem rád, že jsem mohl podpořit práci tohoto česko-indonéského týmu ochránců přírody přímo na místě, a že právě české zoologické zahrady jsou klíčovými partnery tohoto programu. Věřím, že také v Jakartě podepsaná Dohoda mezi oběma zeměmi zajistí Kukangu ještě užší a snadnější spolupráci s indonéskými úřady na ochraně ohrožených druhů zvířat, například při zabavování outloňů a potírání černého trhu s divokými zvířaty,“ uvedl při své návštěvě ministr Brabec.

Součástí mise byla i návštěva záchranného a rehabilitačního centra Kukang, fungujícího pod záštitou indonéské nadace PATRON (Yayasan Patron Satwa Indonesia). Kromě komentované prohlídky celého centra byl připraven také doprovodný program. „Je to pro mě velká událost, že naše centrum navštívila tak významná delegace z České republiky ve společnosti českého pana velvyslance Dolečka a že pan ministr životního prostředí Brabec zde promluvil a podpořil tak naši dlouholetou práci v ochraně přírody na Sumatře,“ přiznala Jenni Natalia Simanjuntak, ředitelka nadace PATRON.

Právě ochrana outloňů a dalších ohrožených druhů zvířat byla jedním z hlavních témat také při návštěvě viceguvernéra provincie Severní Sumatra Musa Rajekshah, které se zúčastnila i ředitelka Agentury ochrany přírody (BKSDA) pro tuto provincii Hotmauli Sianturi. „Pan ministr zde vyslovil svou podporu Kukangu i obecné ochraně ohrožených druhů, která je v Indonésii realizována ve spolupráci s českými zoologickými zahradami. Celá návštěva byla velice důležitým milníkem, který upevňuje význam pozice moderních zoologických zahrad v ochraně přírody in situ, tedy v místě, kde se ohrožené druhy přirozeně vyskytují,“ vysvětluje z pozice koordinátora mezinárodních in situ projektů Zoo Ostrava František Příbrský. Na závěr se otevřelo také téma potřeby ochrany luskounů, a to pomocí i nově vzniklého programu Trenggiling. V rámci tohoto programu momentálně probíhá výstavba záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny, kterou financuje Zoo Praha.

Fotografie v příloze mohou být volně použity pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství. Autorka fotografií: Kateřina Šimečková