Netradiční setkání

Monday, June 03, 2019 12:00 AM, Věra Vrabcová

photo Druhé letošní setkání členů Zoologického klubu (19. května) proběhlo tentokrát netradičně – jednak se nekonalo v sobotu, ale v neděli, a jednak byla přednáška přístupná i široké veřejnosti.

Důvodem byl Světový den želv a akce, která byla u této příležitosti v zoo připravena. Hlavní osobou dne byla neúnavná ochranářka a propagátorka ochrany mořských želv Hanka Svobodová, která ve zcela zaplněné zooškole  prezentovala svůj projekt velice zajímavou přednáškou doplněnou fotografiemi. Přítomní se dozvěděli, co obnáší práce v terénu, čím se denně zabývá ona i její spolupracovníci či jak probíhá komunikace s místními obyvateli, ale zároveň, co vše je příčinou ohrožení mořských želv. Po skončení přednášky byla vyhlášena dražba obrazu mořské želvy Petra Přikryla, kdy po počátečním nesmělém přihazování všechny přítomné šokovala vyslovená částka 5.111 Kč, kterou vybrali studenti ústecké Obchodní akademie a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Pařížské ulici pod vedením profesorky přírodních věd Mgr. Kopuncové. Finance budou použity na platy strážců a ochranářů v Indonésii, konkrétně na ostrovech v oblasti Berau.

Po skončení dopoledního bloku se část členů ZK přesunula k pavilonu slonů, kde se konal další program. Příchozí se mohli podívat na dokument České televize z cyklu Češi zachraňují, kdy jeden díl byl věnován právě projektu Hanky Svobodové Chráníme mořské želvy. Dále zde byly připraveny aktivity související s životem želv, s dalšími informacemi a zajímavostmi o těchto zajímavých plazech. Děti si mohly vyzkoušet zahrabávání vajíček do písku, lovení potravy mezi igelitovými pytlíky, zahrát si pexeso či si vybarvit obrázek želvy. Nechyběla ani kontaktní želva zelenavá, sameček Matěj, a ukázka přírodnin (želví krunýř, vajíčka a preparát želvy uhlířské…).

Celou akci, tedy přednášku, soutěže pro děti, ale i rozhovory s Hankou Svobodovou natáčela v zoo Česká televize do pořadu Nedej se! (vysílání 23. 6. 2019), ve kterém bude prezentován medailonek Hanky Svobodové a její aktivity.

Photogallery