Předprázdninové setkání

pátek 19. června 2020 0:00, Věra Vrabcová

foto Druhá červnová sobota (13. 6.) patřila setkání členů ZK, kteří se po koronavirové přestávce opět mohli sejít, i když bylo ještě potřeba dodržovat určitá pravidla (rozestupy mezi sedadly apod.).

Předsedkyně nejprve informovala přítomné o všech novinkách a změnách, které v souvislosti s přechodem „pod křídla“ jiné organizace vznikly. Byla uzavřena a podepsána smlouva o spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem, přetvořeny webové stránky ZK, vzniklo nové logo, byl zakoupen grafický program kvůli zhotovení nových průkazů, kupónů, pozvánek a letáků. Proběhla aktuální informace o projektu Pesisir Balikpapan a činnosti Standy Lhoty, který díky koronaviru uvízl v Indonésii. Členům byl představen další ochranářský projekt The Kukang Resque Program na ochranu outloňů váhavých, který vede František Příbrský a který má nyní spojitost i s městem Ústí nad Labem. V Pařížské ulici byla totiž nově otevřena kavárna Kukang Coffee, kde se spojila ochrana zvířat a přírody s produkcí environmentálně šetrné kávy. Většina farmářů na severní Sumatře v místě, kde projekt probíhá, se totiž věnuje pěstování kávy. Pokud se do ochrany outloňů zapojí a zaváží se k tomu, že je nebudou lovit, je od nich káva vykupována za výhodnější cenu.

Aktivity muzea a tudíž i možnost bližší spolupráce členů ZK byly kvůli koronaviru omezeny. Bylo zrušeno vítání ptačího zpěvu s ornitologem Vaškem Beranem, ale i další akce pro veřejnost. O prázdninách proběhne exkurze do Tiských stěn, je určena široké veřejnosti a počet účastníků je omezen, zájemci tedy musejí sledovat webové stránky muzea.

Po krátké přestávce se všem posluchačům (členové ZK + tři hosté) představil cestovatel a fotograf Jan Hrbáček z Děčína s přednáškou Botswana – divoký ráj. Africký kontinent navštívil již mnohokrát a konkrétně Botswana patří k jeho nejoblíbenějším, protože je vyhlášená svou divokou přírodou se spoustou zvěře. Pojmy jako delta řeky Okavango, poušť Kalahari či národní park Chobe nebyly posluchačům cizí, ale díky zajímavému vyprávění a úchvatným fotografiím se na několik desítek minut do tohoto koutu naší planety přenesli i oni. U řady snímků se navíc dozvěděli i konkrétní příběh – jak fotografie vznikala či jak se zachycená zvířata chovala. K zajímavostem cestování patří jistě i to, že stejná místa navštívená v rozdílných obdobích jsou také rozdílná a jednotlivé zážitky jsou tak jedinečné.

Po dotazech a skončení přednášky vytvořili někteří členové ještě diskuzní skupinky, ale poté již nezbylo než se těšit na další setkání, které s největší pravděpodobností proběhne 5. září 2020.

fotogalerie